Diyarbakır Direksiyon Sınav Tarihi 2021 | Diyarbakır Akyüzler Sürücü Kursu | Ehliyet Belgesi
Diyarbakır da Akyüzler Sürücü Kursumuz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı ruhsatlıdır. Diyarbakır bölgesinde A Motosiklet Ehliyet, B Otomobil Ehliyet Belgesi hizmeti sunmaktayız. Sizleri de bekleriz.
MENÜ (YARDIMCI OLABİLİR)
Close

Diyarbakır Direksiyon Sınav Tarihi 2021

Diyarbakır Direksiyon Sınav Tarihi 2021

DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ 2021

En oldukca dört gözle beklenen konulardan biri MEB direksiyon sınav tarihleri nasıl belirleniyor sorusudur. İllere bakılırsa en yakın direksiyon imtihanı ne vakit sorusunun cevabı için okumaya devam ediniz. 2021 Mevzuatına gore makale güncellenmiştir!

 

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafınca yayınlanan Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Uzaktan Eğitim Faaliyetleri yazısında 20 Kasım 2020 – 4 Ocak 2021 tarihleri içinde yüz-yüze öğrenim öğretim faaliyetlerine ara verilmişti. Normalde direksiyon sınavları haftasonları yapılmaktaydı. Şu anda pandemi sebebiyle ülke genelinde haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması var. Direksiyon sınavlarının ne vakit yada iyi mi yapılacağı ile alakalı yeni duyuruları takip ediyoruz. Uygulama esaslarına yönelik yeni bir ilan yayınlanırsa sayfa içinde ne olduğu güncellenecektir.

 

Not: Teorik eğitimler uzaktan öğrenim olacak biçimde devam ediyor. Aynı zamanda kuramsal sınavlar yapılıyor. Şu an direksiyon sınavları yapılmıyor.

 

Güncelleme: Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafınca 04/01/2021 tarihinde Yüz Yüze Eğitim temalı yeni bir makale yayınlanmıştır. Yazı hemen hemen oldukca yeni, birtakım şeylerin netlik kazanmasına gereksinim var. Yazıda belirlenen süreçlerin iyi mi işleyeceği hakkında bilgiyi Akyüzler Sürücü Kursundan 0542 234 70 21 nolu numaradan öğrenebilirsiniz.

 

Not: 2021 senesinde yeterlik harç ücretlerine yüzde 9,11 zam yapıldı. 2021 senesinde yeterlik alacaklar harç ücretlerini zamlı fiyattan ödeyecekler.

 

Direksiyon Sınav Süreci Nasıl İşler?

Aşama-1 Öncelikle sürücü adayı kursa müracaat yapmış olup elektronik imtihanı eğitimi alıyor ve arkasından teorik sınava giriyor. İşte burada teorik sınavdan başarı göstermiş olan şoför talibi için direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Yani bir şoför talibi teorik sınavdan başarı göstermiş olamadıkça direksiyon sınavına da girmeyi hak kazanamaz. Bu detaya lütfen dikkat ediniz.

 

Aşama-2 Teorik sınavda başarıyı yakaladığınız anda direksiyon eğitimi dönemi başlıyor.

 

Aşama-3 Direksiyon sınavı eğitimi alınırken, imtihan tarihlerinin belirlenme sürecinde tamamen ilçe yada il milli eğitim müdürlüklerinin alakalı birimlerinin takdiri etkin oluyor.

 

Aşama-4 Sürücü kursu imtihan tarihini ve saatini size bildirir. Sınava girebilmeniz için çift onaylı giriş belgesinin sürücü kursundan elden almanız gerekiyor.

 

Direksiyon Sınavı Merak edilenler:

Direksiyon imtihanı eğitimi aldıktan sonrasında yaklaşık ne kadar zaman sonrasında sınava girebilirim?

 

Genel olarak yaklaşık 2-3 hafta sonrasında sınava girebilirsiniz. Fakat covid pandemisi sebebiyle bu süreler uzayacaktır.

 

Direksiyon sınavları hangi gün yapılıyor?

 

Direksiyon sınavları cumartesi yada pazar günü yapılıyor. Sabahtan akşama kadar.

 

Direksiyon sınavı nerede yapılıyor?

 

Çok dört gözle beklenen konulardan biriside sınavların nerede yapıldığıdır. Sınavlar trafiğe açık evvelden belirlenmiş eğitim ve sınav güzergahlarında yapılıyor. Büyük şehirlerde hemen hemen her ilçenin kendine ilişkin öğrenim ve imtihan alanı bulunuyor. Eğitim de imtihan da bu alanda yapılıyor.

 

Eğitim yerimden değiştirebilir miyim?

 

Hayır eğitim ve sınav yerini değiştiremezsiniz.

 

Direksiyon imtihan saatini ve tarihini kendi isteğimle değiştirebilir miyim?

 

İlçe milli eğitim müdürlükleri kendi planlamaları dahilinde tarih ve saati belirliyor. Bu nedenle değişiklik yapma imkanı bulunmuyor.

 

Direksiyon sınav tarihi daha ileri bir tarihte olabilir mi?

 

Evet olabilir. Sürücü kursunda yeterince aday yoksa tarihler değişebilir.

 

Kalırsam sonraki imtihan ne vakit?

 

Direksiyon sınavında kalan adayın telafi eğitimi alması gerekiyor.. Bir şoför talibi direksiyon sınavından kalırsa 2 saatlik bir telafi eğitimi alma zorunluluğu var. Gene ilçe ulusal öğrenim planlamasına bakılırsa en yakın tarihte yine sınava girebilirsiniz. Fakat pandemi sebebiyle bu süreler uzayacak.

 

Direksiyon imtihanı kaç dakika sürüyor?

 

35 dakika sürüyor. 5 dakika aracın genel yapısı, kaputun içindekiler, ışıklandırma sistemi, soğutma sistemi, silecek sistemi, akü, motor hasım ile alakalı sorular soruluyor(Araç Tanıma). Kalan 30 dakika için vasıta sürüş tekniğiniz 2 gözetmen komisyon üyesi ve direksiyon eğitmeniyle beraber kontrol ediliyor.

 

Direksiyon imtihan sonucunu aynı gün öğrenebilir miyim?

 

Direksiyon imtihan cevabında başarı göstermiş yada başarısız olduğunuzu aynı gün öğrenebiliyorsunuz. Hatta son değişimlerle beraber imtihan sonlanır bitmez de sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Direksiyon imtihanını kazanırsam ne olur?

 

Direksiyon imtihanını elde ettiğiniz vakit şoför kursu tarafınca hazırlanan sertifikalar milli eğitim müdürlüğüne gönderiliyor. Ardından onaylanıyor ve sertifikanızı aldıktan sonrasında nüfus müdürlüğüne müracaat yapmış olup ehliyetinizi alabiliyorsunuz. Sertifikalar 1 hafta 10 gün içinde hazırlanıyor. Ehliyetler ise nüfus müdürlüğüne müracaat yaptıktan 1 hafta sonrasında adresinize gönderiliyor.

Akyüzler Sürücü Kursu - Diyarbakır Özel Direksiyon Dersi - Diyarbakır SRC Belgesi - Diyarbakır'da Psikoteknik Belgesi - Diyarbakır'da İş Makinası Belgesi