BAYRAM TRAFİĞİNDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER | Diyarbakır Akyüzler Sürücü Kursu | Ehliyet Belgesi
Diyarbakır da Akyüzler Sürücü Kursumuz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı ruhsatlıdır. Diyarbakır bölgesinde A Motosiklet Ehliyet, B Otomobil Ehliyet Belgesi hizmeti sunmaktayız. Sizleri de bekleriz.
MENÜ (YARDIMCI OLABİLİR)
Close

BAYRAM TRAFİĞİNDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

BAYRAM TRAFİĞİNDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Diyarbakır’da sürücü eğitmenliği olarak faaliyet yürüten Akyüzler Sürücü Kursu kurucu müdürü Abdullah AKYÜZ ;

bayram trafiğinden önce yola çıkacak tüm sürücülere uyarıda bulundu. Bayram tatilini fırsat bilip ailesinin yanına gidecek olanların yanı sıra, farklı şehirlerde tatile gidecek olan yolcuların mutlak bayram trafiğini dikkate alması gerekenleri şu şekilde ifade etti.
Bayram trafiğinin yoğun olması, sürücülerin biran önce yetişme isteği, aşırı hız ve dikkatsizlik her sene ciddi kaza ve ölümlere sebebiyet vermektedir. Bu yüzden sürücü koltuğuna oturacak herkesin dikkat etmesi gereken temel şeyler bulunmaktadır. Bunların en başında yola çıkmadan önce aracın tüm kontrollerin yapılması gerekmektedir.
Bayram trafiğinin stresi ve yorgunluğu nedeniyle dikkat bozukluğuna bağlı kazalar kaçınılmaz hale gelir. Öncelikle kurallara mutlaka uymalı ve gideceğiniz yere daha erken gitmek adına kurallar dışına çıkılmamalı. Unutmayalım gideceğimiz yere 1 saatlik gecikme sizin ve sevdiklerinizin canından daha önemli değildir.
Yola çıkmadan önce  yol durumunu internet üzerinden kontrol ederek ve mümkünse trafiğin az olduğu  yolları tercih edilmeli. Buna göre bir güzergah seçilmelidir.
Emniyet kemeri takmak kadar emniyet kemerini doğru takmakta can güvenliğiniz açısından oldukça önemli bir noktadır. Emniyet kemerini takarken boynunuza direk olarak temas etmemesine ve alt şeridinin karnınızın hemen altında olmasına dikkat edilmelidir.
Bir çok kazanına ana sebebi olan araç başında telefonla konuşma veya mesajlaşma gibi hattalar özelikle bayram trafiğinde ciddi kazalara sebebiyet vermektedir. Bu açıdan araç başında telefon kullanılmamalı iletişim ihtiyacımızı vermemiz gereken molalarda kullanmalıyız.
Bayram yolculuğu daha çok şehirler arasında olduğundan uzun yolda araç kullanmak şehir içinde araç kullanmaya benzemez. Şehir içinde giden bir sürücü yoğunluktan dolayı trafikte her daim dikkatli olmalıdır. Ancak şehirlerarası yolculuklarda sürücü bir süre sonra dikkat dağınıklığı yaşayabilir. Ayrıca uzun süre araç kullanmak insanı yorabilir. Bu nedenle iki saatte bir mola vermekte fayda var. Hem bedenen hem zihnen dinlenmek için 2 saatte bir mola vermeye özen gösterin.
Akyüzler Sürücü Kursu ailesi olarak tüm sürücülerin yasal hız limitlerine dikkat etmesini istiyoruz. Çünkü Trafik kazalarının büyük çoğunluğu yüksek hız nedeniyle oluşuyor. Olası bir kazanın önüne geçebilmek için yasal hız limitlerine mutlaka uyun. Otobanlarda yasal hız sınırı 120, bölünmüş yollarda 110 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında ise 90 km ile sınırlıdır. Buna ek olarak tabelalarda belirtilen hız sınırını aşmamaya dikkat edin.
HIZ YOLUNUZU DEĞİL, ÖMRÜNÜZÜ KISALTIR!
Herkese şimdiden Hayırlı Bayramlar Dileriz

Abdullah AKYÜZ
Akyüzler Sürücü Kursu Kurucu Müdürü

Akyüzler Sürücü Kursu - Diyarbakır Özel Direksiyon Dersi - Diyarbakır SRC Belgesi - Diyarbakır'da Psikoteknik Belgesi - Diyarbakır'da İş Makinası Belgesi